WYŁOWIONE Z SIECI - Hardware
SS-NG #30 KWIECIEŃ 2005


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Stare „Celki” na emeryturę

Intel kończy produkcję procesorów Celeron, wytwarzanych w procesie 0,13 mikrona. Firma rozesłała do swoich partnerów informację, że zamówienia na Celerony 2,5GHz, 2,6GHz, 2,7GHz i 2,8GHz będą przyjmowane tylko do 20 maja. Ostatnia planowana wysyłka układów w wersji 'pudełkowej' nastąpi 21 października, a w wersji OEM - 24 marca 2006 r. Intel zapowiada też, że układy będą oferowane producentom sprzętu tak długo, jak będzie zapotrzebowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że producent chce definitywnie 'przesiąść' się na linie technologiczne 0,09 mikrona. Oczywiście nie oznacza to, że z rynku w ogóle znikną układy z linii Celeron. Rozwijana będzie obecna już na rynku linia Celeron D z rdzeniem Prescott, czyli procesory o wymiarze technologicznym 0,09 mikrona, wyposażone w 256KB cache L2 i szynę Quad Pumped Bus 533MHz.
źródło : benchmark.pl

  EP-5NVA+ SLi od Epoxa

Epox zaprezentował nową płytę główną - EP-5NVA+ SLI wyposażoną w układ NVIDIA nForce 4 SLI dla procesorów firmy Intel. Nowy produkt Epoxa wspiera procesory Pentium 4 z rodziny 5xx/6xx oraz Celeron D 3xx. Obsługuje ona także magistralę 533/800/1066 MHz oraz 64 bitową technologię EM64T. Na płycie znalazły się: 2 sloty PCI Express x16 (w trybie SLI jest 2x8), 2 sloty PCI-E x1, 2 sloty PCI, 2xATA133, 4 banki pamięci DDR z możliwością obsługi do 8GB pamięci, 2 porty SATA II, gigabitowa karta sieciowa oraz 8 kanałowa karta dźwiękowa firmy Realtek. Data premiery określona została na 6 kwietnia tego roku.
źródło : tweak.pl

  Epox EP-5NVA+ SLI


  Będzie trzy gigahercowy Opteron

Jeszcze w bieżącym roku pojawią się dwurdzeniowe Opterony taktowane zegarem o częstotliwości 2,20 GHz. W pierwszym kwartale 2006 roku jednordzeniowy AMD 64 dla serwerów osiągnie prędkość 3,0 GHz. Xeon Intela taktowany był zegarem o takiej częstotliwości już przed trzema laty. AMD ma prawdopodobnie zamiar już w drugim kwartale bieżącego roku rozpocząć sprzedaż procesorów z serii Opteron 200 i Opteron 800 taktowanych zegarami 1,80 GHz, 2,0 GHz i 2,20 GHz. W trzecim kwartale mają się natomiast pojawić układy z serii 100 taktowane zegarami o identycznych częstotliwościach. AMD zapewnia, że nowe układy będą współpracowały z obecnie dostępnymi płytami głównymi pod warunkiem wgrania odpowiedniej wersji BIOS-u.
źródło : chip.pl

  Karta muzyczna Onkyo

W ostatnim czasie producenci z branży komputerowej coraz częściej wchodzą na rynek elektroniki domowej. Ten trend nie jest jednostronny, czego przykładem może być kolejna karta dźwiękowa znanej z wysokiej jakości domowego sprzętu audio firmy Onkyo - WAVIO SE-90PCI. WAVIO SE-90PCI to dwukanałowa karta oparta na układzie VIA Envy24MT. Wyposażono ją w będący specjalnością Onkyo inteligentny filtr VLSC, redukujący zniekształcenia dźwięku przy konwersji sygnału cyfrowego. Pasmo przenoszenia wynosi od 0,3Hz do 44kHz, a przetwornik Wolfson pozwala na próbkowanie z częstotliwością do 192kHz. Karta obsługuje technologie EAX 2.0, A3D 1.0 i QSound. W kwestii wyjść postawiono na pełny minimalizm - kartę wyposażono w jedno wyjście optyczne i dwa RCA. Sprzedaż karty Onkyo WAVIO SE-90PCI rozpocznie się pod koniec maja, cena wyniesie ok. 10 tys. jenów - około 300 PLN. Niestety, 'komputerowe' produkty Onkyo (karty WAVIO oraz głośniki) sprzedawane są głównie na rynku japońskim.
źródło : benchmark.pl

  Onkyo WAVIO SE-90PCI


  Nowa akcja promocyjna NVIDIA i Intela

Jeden z wiodących producentów układów graficznych - firma NVIDIA ogłosiła, że w niedługim czasie rozpocznie się nowa akcja promocyjna polegająca na specjalnej ofercie cenowej karty graficznej wyposażonej w układ GeForce 6200 z technologią TurboCache oraz płyty głównej z układem i915. Dokładne ceny zestawów nie są podane z tego względu, że będą to różne konfiguracje ( do akcji promocyjnej przyłączyły się tacy poroducenci OEM jak: ASUS, MSI, Gigabyte, oraz Albatron) wiadomo jednak, że zestaw będzie do 20% tańszy niżeli podzespoły kupowane oddzielnie. To już koniec dobrych wiadomości, złą informacją jest fakt, że akcja promocyjna planowana jest póki co na rynek azjatycki ale kto wie, może w Europie też się pojawi.
źródło : tweak.pl

  Jak pracować u Intela?

Jak można przeczytać na stronie internetowej szczecińskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, organizuje on w ramach sieci Eures nabór pracowników do pracy w fabryce Intela w Irlandii pod Dublinem. Poszukiwani są technicy produkcji, inżynierowie produkcji oraz technicy utrzymania sprzętu. Zatrudnienie przy obsłudze procesu produkcyjnego mikroprocesorów komputerowych znajdzie ok. 190 osób (oferta dotyczy kobiet i mężczyzn). Praca jest w pełni zautomatyzowana. Dla przyszłych pracowników przewidywane jest sześciotygodniowe szkolenie przygotowujące do pracy w Irlandii (opłacone przez pracodawcę). Przedstawiciele Intela przeprowadzą dodatkowo z kandydatami rozmowy kwalifikacyjne. Więcej informacji na temat propozycji pracy u jednego z największych gigantów elektronicznych znajduje się na stronie WUP w Szczecinie.
źródło : chip.pl
  GeForce 6800 Ultra 512 MB i GeForce 6200 - NV44A

Jednym z nowych produktów zaprezentowanych podczas targów był procesor graficzny GeForce 6800 Ultra z 512MB pamięci GDDR3 taktowanej 1050MHz oraz rdzeniu taktowanym 400MHz. Układ skierowany jest do wymagających entuzjastów gier nowej generacji typu Doom3 czy Everquest2, odtwarzanych w najwyższych rozdzielczościach bez kompesji tekstur. Już w kwietniu karty oparte na tym chipsecie oferowane będą przez Gainward'a czy XFX, pierwszy z nich zaopatrzy swoje produkty w system chłodzenia wodnego, XFX zapowiedział sprzedaż swoich produktow w bundlach SLI. Inną ciekawostką jest układ NV44A czyli GeForce 6200 z bezpośrednią obsługą magistrali AGP. Procesory te mają posiadać 128 MB lub 256 MB pamięci taktowanej zegarem 250MHz i obsługiwanej przez 64-bitową szynę, częstotliwość rdzenia to 350MHz. Rodzaj chłodzenia zależeć będzie w przypadku tej karty od producenta (np. Albatron zastosował cooler). GeForce 6200 AGP pozwala na skorzystanie z zalet technologii serii GeForce 6 takich jak Shader Model 3.0 czy Pure Video już za cenę około 300 złotych. Dzięki temu na rynek już pod koniec marca trafią karty kilkunastu partnerów Nvidii charakteryzujące się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny; podczas targów można je było obejrzeć na stoiskach XFX czy Leadtek'a.
źródło : benchmark.pl

  GH-PSU21-MF - nowy cooler Gigabyte

Firma Gigabyte zaprezentowała nowy, dość ciekawy cooler procesorowy. Produkt ten, przeznaczony zarówno dla procesorów firmy Intel jak i AMD cechuje się wysoką wydajnością przy niezbyt dużych wymiarach. GH-PSU21-MF to miedziany blok połączony rurkami HP z radiatorem chłodzonym przez całkiem zgrabny i ładnie wyglądający wiatraczek. Do tego wszystkiego, w zestawie załączono także regulator obrotów wiatraka, który pozwoli nam na zmianę obrotów od 1700 do 3200 RPM. Cena nie została podana. źródło : tweak.pl

  High Definition DVD


  Nowy rekord skoczni :)

Dwójka fińskich overclockerów ustanowiła rekord wydajności kart graficznych w trybie SLI. Finowie wykorzystali specjalny system chłodzący, w którym użyto ciekłego azotu. Chłodzili nim dwie karty GeForce 6800 GT SLI. Ciekły azot umożliwił im podniesienie napięcia dostarczanego do kart oraz podkręcenie ich zegara do 575 MHz. Układy pamięci taktowane były zegarem o częstotliwości 1300 MHz. Przy takich ustawieniach uzyskano w teście 3DMark wynik rzędu 12 483 punktów.
źródło : chip.pl

  High Definition

Holenderska firma Tulip zapowiedziała nową linię notebooków E-Go. Mają one stanowić odtrutkę na postępującą uniformizację komputerów przenośnych. Tulip nie ujawnił specyfikacji technicznej komputerów E-Go, jednak w wypadku tej akurat rodziny produktów ma ona drugorzędne znaczenie. E-Go to bowiem przede wszystkim olśniewający design: notebooki przypominają bardziej eleganckie damskie torebki, niż zwykłe komputery. Wśród materiałów wykończeniowych pojawiają się skóra i drewno, a nawet kamienie szlachetne i kosztowne kruszce. Tulip pokazał model zdobiony diamentami i białym złotem, którego cena wynosi 283 tys. euro. Należy się jednak spodziewać, że większość komputerów z linii E-Go będzie znacznie tańsza - wszak nie tylko milionerzy chcą mieć ładne i oryginalne laptopy.
źródło : benchmark.pl

  Kolorowe notebooki Tulipa


  ATI Multi Rendering

ATI podało kilka ciekawych informacji na temat technologii Multi Rendering, która ma być konkurencją dla technologii SLI firmy NVIDIA. Stwierdzenie "ma być" jest nieco złe ponieważ technologia Multi Rendering stworzona została już trzy lata temu. Jednakże wykorzystywana była (i jest do tej pory) do dedykowanych systemów i aplikacji, głównie w wojsku oraz komercyjnych symulatorach lotów. Od tamtej pory ATI pracowało nad stworzeniem technologii, która działałaby na różnych platformach i dowolnej liczbie aplikacji i wg informacji podanych przez przedstawicieli firmy udało się taką technologię stworzyć. Wg tego co pojawiło się w sieci, technologia MR będzie bardziej rozbudowana od SLI. Będzie ona w stanie współpracować z większą liczbą układów graficznych jednocześnie, mówi się nawet, że będzie wstanie obsłużyć 34 jednostki graficzne w tym samym czasie. Karty będą mogły pracować na zasadzie hierarchii, bądź "na równi" ze sobą w zależności od wymagań użytkownika. Obsługiwane mają być zarówno Direct3D jak i OpenGL. Teraz najważniejsze pytanie: Kiedy premiera? Wg zapowiedzi ATI premiera technologii Multi Rendering ma odbyć się niedługo po premierze układu R520 zwanego także jako "FUDO" czyli w okolicach lata tego roku.
źródło : tweak.pl

  Toshiba „dopala” DVD

Format HD DVD (High Definition DVD) opracowany został przez trzech japońskich producentów - NEC-a, Toshibę oraz Memory-Tech - zrzeszonych w organizacji AOSRA (Advanced Optical Storage Research Alliance). Podobnie jak w wypadku technologii Blu-ray (patrz: Gigakrążek), napędy HD DVD wykorzystują do odczytu i zapisu płyt "niebieski" laser emitujący światło o długości fali 405 nm. Krążki o dwunastocentymetrowej średnicy mają też bardzo podobną budowę - różnią się tylko gęstością ścieżek (odległość między nimi to dla nośników Blu-ray 0,14, a dla HD DVD - 0,24 mikrometra) oraz formatem zapisu danych, a przez to ich pojemnością. Na jednowarstwowej płycie Blu-ray nagrać można 27 GB danych, nośnik HD DVD mieści zaś 15 GB informacji. Istnieje też dwuwarstwowa wersja płyty HD DVD o pojemności 30 GB, oznaczona symbolem HD DVD-2.
źródło : chip.pl
WYŁOWIONE Z SIECI - Hardware
SS-NG #30 KWIECIEŃ 2005