WYŁOWIONE Z SIECI - Hi-Tech
SS-NG #30 KWIECIEŃ 2005


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Nintendo nadrabia zaległości

Wielkie „N” zmienia taktykę - po latach ignorowania potencjału internetu, firma zamierza na szeroką skalę wykorzystywać sieć w swoich produktach. Już wkrótce ruszą usługi sieciowe dla konsolki Nintendo DS, a podobne funkcje przewidziane są także dla stacjonarnej konsoli nowej generacji - Revolution. Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej prezes Nintendo, Satoru Iwata, posiadacze Nintendo DS otrzymają możliwość łączenia się przez sieć z graczami z całego świata. Nintendo uruchomi serwery, z którymi za pomocą bezprzewodowych punktów dostępowych będą się łączyć konsolki. Usługa ma być bezpłatna, choć nie należy się spodziewać, aby dotarła do Polski. Przedsięwzięcie z pewnością przysporzy jednak kolejnych zwolenników najnowszej konsolce 'Wielkiego N'. Nintendo DS, które dziś debiutuje w Europie, sprzedało się już w przeszło 4 mln sztuk. Iwata zapowiedział również, że w moduł Wi-Fi zostanie wyposażona stacjonarna konsola nowej generacji, znana pod nazwą kodową Revolution.
źródło : benchmark.pl
  „Czekoladowe Wojny”

Już w maju fani Gwiezdnych Wojen będą gnać do kin na najnowszą premierę filmu George’a Lucasa. Z wytwórni dobiegają coraz to nowsze szczegóły dotyczące Zemsty Sithów, do promocji filmu szykują się także inne koncerny. Wśród nowości rynkowych związanych z filmem dostępne będą popularne czekoladki M&M’s, które w nowej filmowej szacie zostały zaprezentowane wczoraj w Stanach Zjednoczonych. Jak na czekoladki o ciemnej mocy przystało będą one pokryte ciemną czekoladą. Dostępne będą w dwóch rodzajach opakowań: "Darth Mix" - w ciemnej czekoladzie oraz "Jedi Mix" - w mlecznej. Nowe słodycze reklamuje jednoznacznie kojarzony z Ciemną Stroną Mocy Lord Darth Vader. Na stronie internetowej czekoladowego koncernu dostępne są także trailery do filmu „Gwiezdne Wojny. Zemsta Sithów.
źródło : wp.pl

  SW M&M


  „Nowy” krzem

Nowo powstała kalifornijska firma Luxtera zapowiada, że już w 2007 roku zastosuje technologie optyczne w układach krzemowych. Przedsiębiorstwo poinformowało, że już wyprodukowało modulator optyczny, który przesyła dane z prędkością 10 gigabitów na sekundę. Oznacza to, że pojawił się poważny konkurent dla takich firm, jak Intel czy Primarion. Połączenie krzemu z technologiami optycznymi, które mają posłużyć do przyspieszenia przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi komponentami opartego na krzemie systemu, ma znacznie poprawić jego wydajność. Niektóre firmy postanowiły jednak pozostać przy tradycyjnych materiałach i, wykorzystując miedziane połączenia, próbują uzyskać transfer rzędu 10 Gb/s. Luxterze udało się zdobyć fundusze w wysokości 24 milionów dolarów, które przeznaczone zostaną na badania.
źródło : chip.pl

  Cruzer Titanium


  Pendrive na linie papilarne

Firma Sandisk zaprezentowała pendrive Cruzer Profile. W odróżnieniu od większości urządzeń tego typu, nowość Sandiska posiada zaawansowany biometryczny system kontroli dostępu. Nowy pendrive Sandiska jest połączony z czytnikiem linii papilarnych. Urządzenie nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania na komputerze, również obrazy 'prawidłowych' odcisków palców nie są przesyłane do innych urządzeń - autentykacja odbywa się na poziomie pendrive’a. Ma to gwarantować pełne bezpieczeństwo danych. Dodatkowo Sandisk dołącza do pendrive'a aplikację szyfrującą. Sandisk Cruzer Profile ma wymiary 60mm x 24mm x 14mm, współpracuje z portem USB 2.0. Będzie oferowany w wersjach 512MB i 1GB. Urządzenia w cenach - odpowiednio - 100 i 200 USD trafią do sprzedaży za miesiąc. Wśród innych nietypowych produktów, które pokazał Sandisk, znalazły się 'niezniszczalne' pendrive'y Cruzer Titanium, których obudowy wykonano ze stopu tytanu.
źródło : benchmark.pl

  Toshiba SChB


  WiFi w McDonald`s

Polska Telefonia Cyfrowa i McDonal`s Polska rozpoczynają współpracę partnerską, dzięki której w restauracjach McDonald's zostanie udostępniona usługa [email protected] sieci Era. Umożliwi ona gościom restauracji korzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu oraz sieci i poczty korporacyjnej w oparciu o technologię WLAN (amg. Wireless Local Area Network). Docelowo zasięgiem zostaną objęte wszystkie restauracje McDonald`s, w tym 100 obiektów do końca 2005 roku. Od kwietnia br. bezprzewodowy dostęp do Internetu dostępny będzie w pierwszych 10 restauracjach usytuowanych w największych miastach w Polsce. Abonenci sieci Era mogą korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu w kilku opcjach cenowych, a wszelkie opłaty z tego tytułu włączone są do miesięcznej faktury za telefon komórkowy. Pozostali goście, którzy zechcą skorzystać z Internetu w restauracjach McDonald`s będą mogli opłacić usługę z góry (na zasadzie pre-paid) za pomocą karty kredytowej, bądź wykorzystać kartę-zdrapkę uprzednio nabytą w salonie firmowym sieci Era. Dotychczas w Polsce uruchomionych zostało kilkaset hot-spotów, głównie w hotelach, centrach targowych i konferencyjnych oraz lotniskach. Dzięki współpracy nawiązanej między McDonald`s Polska i Polską Telefonią Cyfrową nasz kraj dołączy do 19 innych rynków, gdzie usługa ta jest dostępna w restauracjach sieci McDonald`s.
Wykaz restauracji McDonald`s z udostępnioną usługą [email protected] sieci Era od kwietnia br.:
• Warszawa: Al. Jerozolimskie 56 C, ul. 17 stycznia 65,
• Katowice: ul. Stawowa 5,
• Kraków: ul. Floriańska 55 oraz Szewska 2,
• Gdańsk Wrzeszcz: ul. Partyzantów 6,
• Częstochowa: Al. Wolności 4/6,
• Łódź: ul. Piotrkowska 116,
• Poznań: ul. Serbska 148A,
• Wrocław: ul. Krakowska 6/7.
źródło : wp.pl
  Ekspresowe ładowanie

Korporacja Toshiba poinformowała o zaprojektowaniu litowo-jonowego ogniwa elektrycznego wielokrotnego użytku, które charakteryzuje się bardzo krótkim czasem ładowania. Nowy akumulator Toshiby może odzyskać 80 procent energii już po minucie ładowania. Jak zapewnia japoński producent, jest to około 60 razy szybciej niż w przypadku ładowania obecnie oferowanych akumulatorów litowo-jonowych. Ogniwo charakteryzuje się również długim cyklem życia - po 1000 ładowań traci jedynie 1 procent swej pojemności. Bateria może również pracować w niskich temperaturach, dochodzących do minus 40 stopni. Nowy produkt Toshiby będzie dostępny komercyjnie w 2006 roku.
źródło : chip.pl
  Przesunięta premiera Sony PSP

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, przenośna konsolka Sony PSP nie pojawi się w marcu na rynku europejskim. Premiera urządzenia na naszym kontynencie została przesunięta o kilka miesięcy. O zmianie planów poinformował szef francuskiego oddziału Sony Computer Entertainment, George Fornay. Opóźnienie jest spowodowane kłopotami, jakie Sony ma z zaspokojeniem popytu w Japonii i jakie zapewne będzie mieć wkrótce w USA. Nie ujawniono nowego terminu europejskiej premiery PSP, ale nieoficjalnie mówi się że optymistyczny wariant to koniec czerwca. Z pewnością ucieszy to przedstawicieli firmy Nintendo, która właśnie wprowadziła do Europy konsolkę DS. Zamiast spodziewanej rywalizacji tych dwóch platform, Nintendo będzie mogło spokojnie rozszerzać bazę użytkowników, zapewne przeciągając na swoją stronę przynajmniej część osób zniechęconych oczekiwaniem na najnowsze dziecko Sony. Sony PSP jest dostępne w Japonii od 12 grudnia 2004. 24 marca konsolka zadebiutuje w USA.
źródło : benchmark.pl

  Sony PSP


  Nikon COOLPIX S1

Firma Nikon zaprezentowała najmniejszy aparat cyfrowy w swoim katalogu - model Coolpix S1. Urządzenie o wymiarach 9 x 5 x 2 cm wyposażono w 5-megapikselową matrycę, 2,5-calowy wyświetlacz i obiektyw z 3-krotnym zoomem. W nowej konstrukcji Nikon postawił na maksymalną prostotę obsługi: użytkownikowi pozostaje wycelować obiektyw i wcisnąć przycisk. Specjalna technologia eliminuje efekt 'czerwonych oczu'. Oprócz wykonywania zdjęć, aparat pozwala na zapis filmów w rozdzielczości VGA z prędkością 15 klatek na sekundę. Można też zapisywać krótkie notatki dźwiękowe. Ładowanie baterii i transmisja danych (zapisywanych na kartach SD) do komputera odbywa się za pośrednictwem stacji dokującej. Nikon Coolpix S-1 dostępny będzie w wersji czarnej, srebrnej i białej.
źródło : tweak.pl

  Nikon COOLPIX S1


  Stylowy Samsung

YP-F1 to nowy odtwarzacz plików muzycznych firmy Samsung. Pod względem funkcjonalności nie różni się on w znaczący sposób od setek podobnych urządzeń dostępnych na rynku. Jego atutem jest jednak efektowny wygląd, a szczególnie oryginalny, czarno-biały wyświetlacz. Samsung YP-F1 ma wymiary 29x63x17,8 mm i waży 32 g. Urządzeniu nadano formę dużego klipsa, co pozwala na przypięcie go do ubrania. Możliwość dopasowania odtwarzacza do kolorystyki ubioru zapewniają wymienne panele obudowy w sześciu kolorach. YP-F1 może być też noszony na szyi. Odtwarzacz Samsunga obsługuje formaty MP3, OGG, ASF i WMA oraz zawiera tuner radiowy z możliwością nagrywania. Może też pracować jako dyktafon. Urządzenie zostało wyposażone w baterię litowo-polimerową. Dostępne będą wersje z 256 MB, 512 MB i 1 GB pamięci flash.
źródło : chip.pl

  Samsung YP-F1


  Strażnik karty SIM

Holenderska firma pracuje nad oprogramowaniem, które informuje o kradzieży telefonu komórkowego. SimWatcher wysyła SMS, gdy ktoś ukradnie telefon i wymieni kartę SIM. Dzięki temu poznać można numer telefonu złodzieja. Ponadto na wyświetlaczu telefonu pojawia się informacja, że aparat jest kradziony. Program, którego wersję demonstracyjną już można pobrać, kosztuje 10 euro i jest kompatybilny z niemal wszystkimi telefonami GSM.
źródło : wp.pl
WYŁOWIONE Z SIECI - Hi-Tech
SS-NG #30 KWIECIEŃ 2005